ALES HAZIRLIK KİTAPLARI

ALES sınavı Yüksek Öğretim Kuruluna bağlı olan üniversitelerde okutman, araştırma görevlisi, uzman gibi kadrolara memur alımı yapılırken ve doçentlik, doktora gibi eğitimlerin alınmasında yeterlilik görülmesi açısından gerçekleştirilen sınava verilen ad (ALES) Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavıdır. ALES üniversitelerin adaylar hakkında değerlendirme yapacağı sistemde kullanacağı puanları belirlemeye yardımcı olmaktadır. ALES hazırlık sürecinde adaylar genel konuların yanı sıra uzmanlık alanlarına da çalışmaktadırlar. Bu sebepten dolayı Akademik Lisansüstü

eğitim sınavına hazırlanan adayların mutlaka ALES hazırlık kitabı edinerek doğru şekilde sınava hazırlanmaları gerekmektedir. Hazırlık kitapları sayesinde sınav hakkında daha çok bilgi edinerek sınavda çıkması muhtemel olan soruları tahmin edebilir ve sınav için pratik yapmış olacaksınız.

ALES başvuru süreci

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bahar ve güz dönemi olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilen ALES bahar sınavının başvuruları mart ayında, sınavı mayıs ayında yapılıp sonuçlarıysa haziran ayında açıklanmaktadır. Güz dönemi sınavınınsa başvuruları eylül ayında, sınav kasım ayında yapılıp sonuçları aralık ayında açıklanmaktadır. Hazırlanma süreci kısa olan bu sınavlara çalışmak için ALES hazırlık kitabı adıyla piyasada bulunan basımlar tercih edilmelidir.

ALES’te köklü değişiklik

2017 yılında yapılan değişiklikle Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı’nın test sayıları düşürülerek, sorularının da azaltıldığı açıklanmıştı. Ayriyeten önceden 3 yıl olan sınavın geçerlilik süresinin 5 yıla çıkartıldığı bildirilmişti. Eleştirilerin ve taleplerin göz önünde bulundurularak değişiklik yapıldığını açıklayan yetkililer bundan sonra lisansüstü eğitim başvurularında karışıklığın önüne geçileceğini söyledi.

ALES kaç oturumda yapılmaktadır?

Sözel 1 ve 2, Sayısal 1 ve 2 olarak 4 oturumda yapılan sınavın oturum sayısı sözel ve sayısal olmak üzere ikiye indirildi. Yeni sisteme göre test ve soru içeriklerinde de revizyona gidilirken sözel testlerde yorumlama daha ön plana çıkarken, sayısal testlerdeyse bilgiyi doğru kullanabilme özelliği ön plana çıkacak. Soru sayılarının da azaltıldığı yeni sistemde 50 sözel ve 50 sayısal olmak üzere toplam 100 soru 150 dakikada yapılacak. Farklı bir sistemle karşımıza çıkacak olan yeni ALES kitapları ise bu yeni sisteme ayak uyduracak. Eşit ağırlık puan hesabındaysa sözel ve sayısalın etkisi yarı yarıya olarak belirlendi.

Tüm şehir merkezlerinde ALES yapılacak

Daha öncede şehirde 1000 aday altında başvuru olduğunda sınav yapılmazken ve adaylar çevre illere yönlendirilirken 2018’den itibaren bu sistem kaldırılarak bütün şehir merkezlerinde sınav yapılacağı da belirtildi. Bu sayede Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavına girecek olan adaylar sınava ulaşmakta sorun çekmeyerek daha rahat şekilde sınav olacaklardır.

ALES Sözel testine nasıl hazırlanılır?

2018’den itibaren dilbilgisi ağırlığından daha çok dilde yoruma göre seviye tespiti yapacak olan ALES sözel testine hazırlık için mutlaka bir ALES Türkçe soru bankası edinmeniz gerekmektedir. Soru bankası sayesinde daha önce çıkmış sorulara da hakimiyet sağlayacak olan adayların yorum kapasitesi ciddi oranda gelişeceğinden sınavda başarılı olma ihtimali de yükselecektir.

 

ALES Sayısal testine nasıl hazırlanılır?

Sayısal testindeyse bilgiden ve formül bilgisinden daha çok bilginin doğru kullanımı ve yorumlanmasına dikkat çekecek olan yeni sisteme hazırlık açısından bol bol soru çözmek gerekecektir. ALES matematik soru bankası tarzında birçok kitap edinerek sınav hakkında daha çok bilgi sahibi olmanın yanı sıra yorumlama ve bilgiyi doğru kullanma yeteneğinizi de arttırabilirsiniz. Bu sayede sınavda başarılı bir derece yapabileceksiniz.

ALES Hazırlık süreci

ALES oturumlarına hazırlanırken ilk önce ALES konu anlatımı üzerine yazılmış kitapları tercih ederek konular hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmayı sağlamalısınız. Konular hakkında bilgi edindikten sonraysa ALES soru bankası ve ALES deneme seti gibi soru çözebileceğiniz ve yorumlama yeteneğinizin gelişmesini sağlayacak kitaplar tercih etmek sizlere fayda sağlayacaktır. Hazırlık sürecinin sonlarına doğruysa yani sınava az bir zaman kaldığında ALES çıkmış sorular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kitapları tercih ederek daha önce sorulmuş soruları çözebilir ve ALES için küçük provalar yapabilirsiniz. Çıkmış soruları çözmek sizlere sadece ALES’te değil her sınavda sınav hakkında bilgi sahibi edinmenizi sağlayacağından sınavda başarı oranınızı ortalama yüzde 20 ile 30 seviyelerinde arttırmaya yardımcı olacaktır. Bu şekilde doğru hazırlıkla rahatça sınavda başarılı bir puan alabilirsiniz.

 

 

 

15 sonuç gösteriliyor