KPSS KİTAPLARI

Kamu Personeli Seçme Sınavı, devlette memur olacak personelleri en nitelikli biçimde belirlemek amacıyla yapılan birkaç sınavın ortak adıdır. Adaylar mezun oldukları program ve sınav sonrası atanmak istediği kadroya göre sınavlara girmektedir. KPSS Temelde 3 kategori olmak üzere KPSS A grubu, KPSS B grubu ve KPSS Öğretmenlik grubu sınavı olarak ayrılmaktadır. A derece kadrolar, B derece kadrolar ve öğretmenlik kadroları bu kategorilerde incelenmektedir. KPSS her yıl haziran ya da temmuz aylarında yapılmakta olup başvurularıysa mayıs ayında yapılmaktadır. 2006 yılından itibaren KPSS 1 her yıl, KPSS 2 ise iki yılda bir yapılmaktadır. KPSS sınavına Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunları katılabilmektedir.

KPSS A kadroları

KPSS A kadroları ve öğretmenlik adayları için yapılan sınav her yıl düzenlenmekte olup sınavaysa Hukuk fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Fen ve Edebiyat fakültesi mezunları ve 3 ya da 4. sınıf öğrencileri katılabilmektedir. Sınavdaysa iktisat, muhasebe, maliye, hukuk gibi uzmanlık alanlarının yanı sıra KPSS genel kültür genel yetenek alanında da sınav yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda 120 puan türü hesaplanmakta olup kamu kurumları bu puan türlerinden bir ya da birkaçını göz önünde bulundurarak alım yapmaktadır. Örneğin KPSS 49 puan türüne göre 80 puan ve üzerinde başarı yakalayan adaylar Vergi müfettişliği sınavına girebilirler. Bu alanlar için özel olarak hazırlanan KPSS soru bankası kitapları bulunmaktadır.

 

KPSS öğretmenlik kadroları

Bu kadrolaraysa eğitim fakültelerinden mezun olan öğrenciler ve formasyon alan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Öğretmen adayları ilk oturumda genel kültür ve genel yetenek testleri çözerken ikinci oturumdaysa KPSS eğitim bilimleri sorularını cevaplamaktadırlar. A grubu sınavında olduğu gibi her yıl gerçekleştirilen sınavla devletin öğretmen açığı kapatılmaktadır. Bu adaylar ayrıca Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖATB) sorularını da çözerek branşlarındaki yeterliliğin test edilmesini sağlarlar. (ÖATB) sınavına hazırlık içinse konu anlatımlı ve soru bankası türünde özel olarak hazırlanan kitaplar tercih edilmelidir.

KPSS B kadroları

İki yılda bir ve çift yıllarda yapılan bu sınavaysa ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu adaylar B grubu memurluk kadroları için başvurabilmektedir. B Grubu kadrolardaysa alt düzey memur, hizmetli, koruma, güvenlik görevlisi, tekniker, hemşire gibi kadrolar bulunmaktadır. Bu sınavda alınan puan 2 yıl geçerli olup iki yıl süresince merkezi memur atamalarında başvuruya eklenebilmektedir.

KPSS yaş sınırı var mı?

KPSS başvurusu için B kadrolarda yani özellikle ortaöğretim ve KPSS ön lisans düzeyinde yerleştirmelerde bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Lise 3 ve lise 4 öğrencileri, lise mezunları, ön lisans ve lisans öğrencileri ya da mezunları sınava üst yaş ve alt yaş sınırı olmadan girip memuriyet tercihi yapabilmektedir. Ancak memur olabilmek için alt yaş sınırı da 18 olarak belirlenmiştir. Uzmanlık olarak görülen A kadrolarda ise yerleşme üst sınırı 35 olarak belirlenmiş olup, öğretmenlik kadrolarındaysa 40 olarak belirlenmiştir. A kadrolarda yaşta seçicilik olduğu gibi nitelikte de seçicilik bir hayli fazla bulunmaktadır.

KPSS testleri nelerdir?

Öncelikle genel yetenek ve genel kültür testiye başlayan KPSS oturumlarında genel yetenek alanında 60, genel kültür alanındaysa 60 soru olmak üzere toplam 120 soru bulunmaktadır. Genel yetenek ve Genel kültür testinin oturum süresiyse her soruya 1 dakika olacak şekilde 120 dakika yani 2 saat olarak belirlenmiştir. Ayriyeten bu oturuma bütün adayların girme zorunluluğu bulunmaktadır. Öğretmenlik adaylarının girme zorunluluğu olan Eğitim bilimleri oturumuysa genel kültür ve genel yetenek sınavının öğleden sonrasında yapılmakta olup 80 soru yöneltilmekte ve adaylara 100 dakika yani 1 saat 40 dakika zaman verilmektedir. Bir gün sonrasının sabahındaysa hukuk, işletme, maliye ve muhasebe testi adı altında 150 soruluk ve her alanda 30 soru olmak üzere bir oturum yapılmaktadır. İsteğe bağlı olan sınava genellikle hukuk fakültesi ya da iktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencileri tercih etmektedir. Adaylara 160 dakika yani 2 saat 40 dakika sınav süresi tanınmaktadır. Bu sınavdan sonra öğlen yapılacak sınavdaysa kamu yönetimi, Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, uluslararası ilişkiler, istatistik, testi yapılmaktadır. Herhangi bir girme zorunluluğu bulunmayan bu sınavda da her testten 30 olmak üzere toplam 150 soru bulunmakta olup 160 dakika süre verilmektedir. Öğretmenli alan bilgisi testi olan ÖABT’e ise öğretmen olup 16 branştan herhangi birine atanmak isteyen adaylar girmektedir. Girilmesi zorunlu olan sınava yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan adaylarda girebilmektedir. İki testten oluşan ÖABT oturumunda 40 sorudan oluşan alan bilgisi testi ve 10 sorudan oluşan alan eğitimi testi olmak üzere toplam 50 soru bulunmakta ve adaylara 75 dakika süre verilmektedir. Bu alan sınavına girecek öğretmen adaylarının KPSS çıkmış sorular içeriği bulunan hazırlık kitaplarıyla sınava çalışarak sınav formatı hakkında bilgi edinmesi yararlı olacaktır. Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise diyanet işleri başkanlığı bünyesinde ve din hizmetleri alanında çalışmak isteyen adayların gireceği zorunlu bir sınav olmakla beraber 40 sorudan oluşmakta ve 1 saat sınav süresi bulunmaktadır. Tüm bu sınavlardan zorunlu olan sınavlara herhangi branş dalında sınava giren adayların tümü girmek zorundadır. Diğer alan sınavlarınaysa sadece alanla ilgili olan adayların girmesi gerekmektedir. Bunların dışında bulunan sınavlarsa isteğe bağlı girilen sınavlardan oluşmaktadır.

Tüm oturumlara girmek zorunlu mu?

Oturumlardan zorunlu olanlar genel kültür ve genel yetenek testiyle alanlar için gerekli olan sınavlardır. Diğer sınavlarsa tamamen isteğe bağlı olarak seçilip girilmektedir. Bu yüzden KPSS deneme sınavlarına girecek adayların gireceği oturumlara göre deneme sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Bu şekilde sınava hazırlanmak adaylar için daha yararlı olacaktır.

Düz lise mezunları KPSS’de hangi bölümleri tercih edebilir?

KPSS tercihlerine bakıldığında düz lise mezunlarının tercihlerinde taban puanlarının 90 ile 95 seviyelerinde olduğu görülmektedir. Yine de düşük puanlarla ataması yapılan memurluk alanları da bulunmaktadır. Genellikle bu memurluklar şoförlük hizmetleri ya da hizmetli gibi düşük kadrolarda ortaya çıkmaktadır. Lakin 70 üzerinde bir KPSS puanı aldığınızda tek alternatif genel merkez atamaları değildir. Birden çok devlet kurumu genel merkezi atamalar dışında ara dönem memur alımı yapmaktadır. Bu atamalara devlet tarafından açıktan atama adı verilmektedir. Açıktan atamalarda öncelikle 70 puan KPSS puanı elde etmeniz gerekmektedir. Düz lise mezunlarının tercih ettiği memurluk olan Zabıt Katipliği de bu bölümlerdendir. Adalet bakanlığına bağlı Adalet saraylarının açıktan atamasını yaptığı bu memurluk için KPSS’den 70 puan şartı ve 10 parmak klavye sınavını başarılı şekilde tamamlama şartı aranmaktadır. Bütün lise mezunları aynı zamanda teknisyen, kaloriferci, şoför, zabıta memuru, gassal, rasathane görevlisi olabilmektedir. Ayriyeten meslek lisesi mezunlarıysa alanına göre ebe, sağlık teknisyeni, hemşire, veteriner sağlık teknisyeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, itfaiye eri, çocuk bakıcısı, laborant, istidlal görevlisi, hizmetli gibi memurluklara başvurabilmektedir. Bu sebeple düz lise ya da meslek lisesi mezunları da kolayca KPSS ile memuriyete atanabilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1–16 / 119 sonuç gösteriliyor