LİSE HAZIRLIK KİTAPLARI

TEOG sisteminin kaldırılmasıyla birlikte liseye giriş sisteminde bu yıl ilk kez yeni bir yöntem daha uygulanacak. Liseye giriş sınavı adı altında yapılacak olan yeni sistemle eğitim uzmanları görüşlerde bulunarak soru tiplerinin çözümünü ezberlemek yerine konuların nasıl çözüleceğini öğrenmenin gerektiğini belirtmektedirler. Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılacak olan TEOG yerine geçecek sistemle birlikte öğrenciler ve veliler sınava nasıl çalışılması gerektiğini kavramaya çalışmaktadırlar. Yeni sisteme göreyse sınava hazırlanma kısmında sınav konularını kavrayarak ne tür sorular çıkacağına göre hazırlanmak gerekmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek içinse öncelikle konu anlatımlı kitaplar sayesinde sınav konularını anlamaya çalışmak gerekecektir. Konuların kavranmasının ardındansa soru bankası türünde kitaplar edinerek sınava doğru şekilde hazırlanılması gerekmektedir.

Anlama ve yorumlama becerisi geliştirilmeli

Yeni liseye giriş sisteminde sorular eski sistemlere nazaran ölçmeye göre hazırlanmak yerine seçmeye yönelik hazırlanacaktır. Ölçmeye yönelik hazırlanan sorular ilgili konu hakkında öğrencilerin bilgiyi ne kadar öğrendiğine ilişkin tarzda hazırlanmaktaydı, örneğin matematik dersinde bir konu hakkında öğrencilerin teori hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğu ölçülüyordu. Seçmeye yönelik hazırlanacak sorularsa öğrencilerin konu hakkında bulunan bilgi birikimlerini doğru şekilde kullanılmasına ilişkin hazırlanmaktadır. Bir konu hakkında yorum yapabilme becerisi, akıl yürütebilme, analiz yapabilme, sentezleyebilme ve çıkarımlarda bulunma öğrencileri seçmeye yarayacaktır. Sentezleme ve çıkarım yapabilmenin önemi sadece sorularda değil amaçlandığı gibi öğrenilen bilgilerin gündelik hayata yansıtılması adına da faydalı olacaktır. Bir konu hakkında yorum yapabiliyor olmaksa sizin o konu hakkında bilgi sahibi olarak gerçekten öğrenmiş olduğunuzu yansıtacaktır. Bu sebepten dolayı özellikle Türkçe gibi derslerde düzgün ve anlamlı okuyabilme, okuduğunu anladıktan sonra doğru yorumlama becerisinin güçlü olması gerekmektedir. Sayısal alanında bulunan fizik gibi derslerde okuyup anladıktan sonra yorumlayarak çıkarımlarda bulunup, problem kurgusu, işlem becerisi ve bilimsel kavramların öğrenilmesine dikkat edilmektedir. Tarih ve Coğrafya gibi sözel derslerdeyse lisede anlama ve yorumlama becerisinin güçlenmesi gerekmektedir. Edebiyat dersindeyse bilgi birikimini anlayarak ve yorumlayarak sağlanmaktadır. Özellikle sözel derslerde ortaya çıkan konuyu anlamaktan daha da önemli olan yorumlayabilme becerisi soru çözümlerinde sizlerin işini kolaylaştıracaktır. Bunu becermenin yoluysa belirli konulara çalışırken, bu konu tarzına ait kendi zihninizde sorular geliştirmeli ve bu soruları çözmeniz gerekmektedir. Sözel konuların yanı sıra sayısal derslerde de işe yarayacak olan bu sistem sayesinde matematik, fizik gibi derslerde de örnek problemler oluşturarak kendinizce çözüm üretmek sizin ilgili ders ve konularda başarılı olmanıza yardım edecektir.

Detayları kavrama becerisi

Lise kitapları ilkokul ve ortaokul boyutundan farklı olarak teori dışına çıkmaya başlamaktadır. 9. Sınıf başlangıcından itibaren bilgi ya da soru tipi çözümlerinin ezberiyle başarılı olma ihtimalleri ortadan kalkmaya başlayacaktır. Bu sebeple eğitim ve öğretim yılı boyunca işlenen konuların detaylarına inerek konuyu kavramak başarmak için gerekli olmaktadır. Bu sebeple yeni sınav sisteminde de bu konuya yönelik sorular hazırlanacaktır. Detayların konunun tamamından daha önemli yer tutacağı sorulara hazırlanabilmek, detayları kavrama becerisinin gelişmesiyle sağlanacaktır. Bu beceriyi geliştirebilmek adınaysa konulara yüzeysel bakmak yerine inceleyerek öğrenmeniz gerekecektir.

Okuma alışkanlığı edinilmeli

Biyoloji gibi sayısal ağırlıklı derslerde dahi başarılı olmak amacıyla mutlaka bilimsel dergi, öykü, roman, şiir veya makale gibi türlerde yazılar okuyarak okumanızı geliştirmeli ve okuduğunu kavrayabilme becerinizi yükseltmeniz gerekmektedir. Okuma esnasında anlamı bilinmeyen sözcükleriyse işaretleyerek sonradan anlamını mutlaka sözlükten bulmalı ve kelime dağarcığınızı geliştirmelisiniz. Formül ve mantık gerektiren Kimya dersinde 10. Sınıf eğitiminden başlayarak sistematik olarak sözel ve sayısal mantığı karışacağından okuduğunu anlama becerisinin gelişmiş olması size fayda sağlayacaktır. Okuma becerinizi geliştirmenin yoluysa mutlak kitap okumaktan geçmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber her ne kadar internet sayesinde her bilgiye ulaşabilir olsanız da gerektiğinde araştırmalarınızı kütüphaneler yardımıyla kitaplar üzerinden yapmak sizlere fayda sağlayacaktır.

Kavram haritaları hazırlamalısınız

Lisenin ilerleyen zamanlarında özellikle 11. Sınıf gibi sonlara doğru gelinirken üniversiteye geçiş aşamasına başlangıç yapacaksınız. İlkokulda ve ortaokulda az olan uygulamalı dersler lisede artacak ve üniversitede yoğunlaşacağından konular ya da üniteler üzerinde eski bilgilerinizi taze tutmanız gerekecektir. Bilgilerinizi taze tutmak amacıyla herhangi bir konuya çalışmaya başlamadan önce o konu üzerinde bir kavram haritası çıkarabilirsiniz. Örnek olarak matematik dersine çalışmaya başlamadan önce o dersle alakalı olarak ilköğretimden başlayarak her sene eski bilgilere ek olarak yeni bilgilerin eklenildiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu dersten başarılı olmanın yoluysa bütün ilkokul bilgisinin tek çatıda toplandığını 5. Sınıfa dönerek o yıla ait dersleri tekrar ederek çalışmaya başlamanız gerekmektedir. Ek olaraksa her konu hakkında birer kavram haritası hazırlayarak öğrendiğiniz veya öğrenmeye başladığınız konuyla alakalı olan kavram, formül ya da terimleri anlamlarıyla beraber kavram haritasında toplamalısınız. Bu sayede çalışma esnasında unutulan bilgileri kolayca hatırlayabilmek de mümkün olacaktır. Çalışma esnasında her çözüm ve bilgi basamağını tek tek görmek sizlere bütün derslerde fayda sağlayacaktır.

Beslenme ve uyku düzeni

Lise deneme aşamasındaysanız kendinizi sürekli derse vermek yerine ruh ve beden sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle 12. Sınıf aşamasında da yaşayacağınız sınav hazırlık dönemlerinizde sınav performansı ve sınav hazırlığının sağlıklı geçmesi bakımından mutlaka bir uyku düzeninizin olması gerekmektedir. Çalışma esnasında kendinize dinlenmek için vakit ayırmalı ve protein, sebze, meyve tüketimiyle kendinize güç sağlamalısınız. Bu sebeple bol bol su içip az şekerli doğal yiyecekler tercih etmeniz yararlı olacaktır.

Dersleri anlayamıyorum demeniz zarar getirecektir

Kaygı bozukluğunu azaltmaya çalışarak dersleri anlamıyorum demek yerine nasıl anlayabilirim tarzında sorular sorarak çözüm üretmeye çalışmalısınız. Yeterince çalışma sayesinde başaracağınıza inanmalı gerekirse kontrollü nefes alma egzersizleri gibi sizi rahatlatacak tekniklere yönelmeniz fayda sağlayacaktır. Sorunlara çözüm üreterek derslere ve sınava daha çok odaklanabilirsiniz. Bu sayede oluşan stresi de başarılı şekilde yönetmiş olacak ve kaygılardan kurtulmanız kolay olacaktır.

Hayaller kurmalısınız

Geleceğe dair planlar, hayalinizdeki meslek, kazanmak istediğiniz lise ya da istediğiniz yaşama yönelik boş zamanlarınızda hayaller kurmak sizin motivasyonunuzun artmasını sağlayacak ve matematik gibi zor derslere dahi odaklanabilmenize kolaylık sağlayarak başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Lise Deneme sınavları

Yeni sınav sisteminde sözel ve sayısal olarak iki bölümde gerçekleşecek olan liseye giriş sınavında başarılı olabilmenin bir diğer yolu da deneme sınavlarından geçmektedir. Sınav formatını kavrayabilme ve verilen süreyi doğru kullanabilme açısından deneme sınavlarına ciddiye alarak girmek sizi sınav havasına sokacaktır. Hatta kendinizde deneme testleri çözerken süre tutabilir, bu sayede süre yönetimi konusunda gelişebilirsiniz.

Lise formatına hazırlanmalısınız

Her ne kadar önünüzde öncelikle bir sınav olsa da lise yıllarınızda zorluk yaşamamak adına liselerin eğitim ve öğretim formatına da kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. İlkokul ve ortaokul sistemine nazaran teorik eğitimle birlikte uygulamalı eğitimin de artacağı lise yıllarının sizi zorlamasına şimdiden direnç sağlamış olmalısınız. İlköğretime göre daha fazla sosyal hayat da barındıracak olan lise hayatında sosyal hayatınızı da doğru zaman ayırmayı şimdiden belirlemeniz gerekmektedir. Bu sayede lise de başarılı olmanız kolay olacaktır.

1–16 / 407 sonuç gösteriliyor