YDS HAZIRLIK KİTAPLARI

YDS (Yüksek Öğretim Dil Sınavı), Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK) isteğiyle uzun yıllardır Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilmekte olan ve yabancı dil seviye tespiti yapılan merkezi bir sınavdır. Sınava, KPSS lise ve ön lisans adayları, lisans 3 ve 4. Sınıf öğrencileri, KPSS lisans adayları, KPSS A grubu adayları, Kamu personelleri, Araştırma görevlisi adayları, doktora ve doçent adayları, yüksek lisans adaylarının yanı sıra sanatta yeterlilik başvurusu yapacak adaylar girmektedir. Tıp ve diş hekimliği dalında uzmanlık adayları da sınava başvurabilmektedir. Son olaraksa yurtdışında üniversite okuyup denklik almak isteyen öğrenciler sınava girmektedir. YDS sınav soruları bu amaçlarda dil yeterliliğini test edebilecek şekilde hazırlanmaktadır.

 

Yds puanı ne işe yarar?

 

YDS’den aldığınız başarı puanıyla lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik, KPSS A grubu öğretmenlik, memuriyet dil tazminatı ve ülkemizde denklik alırken aranan yabancı dil yeterliliğine beyanda bulunabilirsiniz. YDS puanının geçerliliğiyse dil tazminatı için 5 yıl olmasına rağmen diğer hususlarda süre sınırsızdır. Ayriyeten başvuru yapılacak kurumun da özel olarak geçerlilik süresi de bulunabilmektedir. Yılda iki kez bahar ve güz döneminde yapılan sınav da YDS soruları yabancı dil seviyesini doğru şekilde ölçmek için hazırlanmıştır. Büyük şehirlerin tamamında yapılan sınav taleplere göre ayriyeten şehir merkezlerinde de yapılabilmektedir. YDS kitapları sınava hazırlık konusunda adaylara oldukça yardımcı olmaktadır. Adayların yılda iki kez sınava girme hakkı bulunmasına karşın bir dönem de sadece bir dilden sınava girilmektedir. Sınava hazırlanma kısmındaysa YDS çalışma kitabı adlı kitaplarla YDS çıkmış sorular bilgisine de ulaşarak sınava doğru şekilde hazırlanılabilmektedir.

 

YDS başvuru süreci ve soru türleri

 

ÖSYM sitesindeki Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yapılan başvurular 95 TL karşılığında yapılmaktadır. Geç başvuru durumundaysa ek başvuru sürecinde 135 TL karşılığında başvuru yapılabilmektedir. Sonuçları 2 ile 3 hafta içerisinde açıklanan sınavda 80 soru bulunmaktadır. Sınavda kelime bilgisinden 5, dil bilgisinden 10, cloze testten 10, cümle tamamlamadan 10, çeviriden 6, okuma parçalarından 20, diyaloglardan 5, anlamca yakın cümle bulmadan 4, anlam bütünlüğü bozam cümle yapısından 5, paragraf tamamlamadansa 4 soru sorulmaktadır. YDS hazırlık kitapları bu dağılıma göre hazırlanmaktadır. Bu kitaplarda YDS soruları benzeri sorular bulunmaktadır.

 

YDS seviyeleri nelerdir?

 

YDS dil seviyeleri 90 puan yukarısına A, 80 ile 89 puan arasına B, 70 ile 79 puan arasına C, 60 ile 69 puan arasına D, 50 ile 59 puan arasına E olmak üzere belirlenmektedir. KPSS kadrolarında da geçerli olan YDS, E seviyesinde olmak memuriyet için yeterli olmaktadır. Tıpta uzmanlık ve Diş hekimliğinde uzmanlık için de minimum E seviyesi aranmaktadır. KPSS A grubu için minimum E seviyesi yeterli olmaktadır. Yüksek lisans için YDS puan seviyesi üniversitelerin yetkisine bırakılmıştır ancak Doktora için minimum 55, Doçentlik içinse minimum 65 puan şartı aranmaktadır. YDS’de her soru 1,25 puan değerinde olup yanlış puanlarında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Dil tazminatı için 5 yıl geçerliliği olan YDS’ye 5 yıl sonunda tekrar girilmezse ya da C seviyesi elde edilemezse dil tazminatları kesintiye uğramaktadır. YDS bahar döneminde İngilizce, İspanyolca, Almanca, Gürcüce, Dutch Dili(Hollanda), Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, Çince, Danca (Danimarka), Macarca, Portekizce, Rumence, İtalyanca, Japonca, Rusça, Sırpça, Ermenice, Korece, Lehçe, Ukrayna dili ve Yunanca yapılmakta olup güz dönemiyse İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça olarak yapılmaktadır. YDS hazırlık seti olarak piyasada bulunan kitaplarsa bu dillere göre hazırlanmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.