YÖK DİL KİTAPLARI

Son yıllarda Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından YÖKDİL projesi adlı çalışmayla yeni bir sınav hazırlandı. Yüksek öğretim kurulu yabancı dil sınavı adı verilen bu sınav doktora ve doçentlik başvurusu aşamalarında bir baraj niteliğinde sayılacağı açıklandı. YÖK DİL soruları ise YDS sınavındaki formata benzer olacağının bilgisi verildi. Doçent ve doktora adaylarının yabancı dil seviyesini belirlemeye yarayacak olan bu sınavla Yüksek Öğretim Kurulu adaylar hakkında daha doğru bir bilgi edineceğini düşünmektedir. YÖK DİL çıkmış sorular tarzında bir arama yapacak olursak eğer sınavın 2017’de hayata geçmesinden dolayı çok fazla soru çeşidi bulunmamaktadır. Ancak formatın YDS benzeri olmasından ötürü YDS sınavına hazırlanıyor gibi sınava çalışmak yararlı olacaktır. Format her ne kadar YDS benzeri olsa da farklılıklar olacağından YÖK DİL sınavı için hazırlanan kitaplar bulunmakla beraber bu kitapların Yüksek Öğretim Kurulu formatına göre düzenlendiği de bilinmektedir. Bu yüzden eğer sınava girmeyi düşünüyorsanız yeni format kitaplar sizlere YDS kitaplarına oranla daha çok yardımcı olacaktır.

 

YÖK DİL Projesi nedir

 

YÖK DİL projesini ilk olarak YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamıştı. Projeyle ilgili basına konuşan Saraç ülkemizin 2023 yılında dünyadaki en büyük 10 ekonomiden biri olma hedefini işaret ederek bu hedefin ancak nitelikli bilgi üretme ve nitelikli insan yetiştirerek mümkün olacağını belirtmişti. YÖK başkanı bu amaç doğrultusunda birçok proje geliştirdiklerini ifade ederek YÖK DİL projesinin de nitelikli akademisyenler yetiştirebilmek ve gelecek nesillere nitelikli bilgi aktarabilmek amaçlı geliştirildiğini beyan etti. Doktora ve doçentlik başvurularının değerlendirilmesinde yeni yol izleyeceğini açıklayan Saraç, bu yeni yol içerisinde büyük önemi olan yabancı dil yeterliliğinin de yeni bir sınava ihtiyacı olduğunun gerektiğini vurgulayarak bu proje imza atıldığını söyledi. YÖK DİL sınav soruları           hakkında da bilgi veren başkan, sınavın YDS formatında olacağını ancak nitelikli akademisyen seçimi için farklılıkların olacağını da belirtti.

 

 

ilk sınav geçtiğimiz sene yapıldı

 

ilk kez geçtiğimiz sene gerçekleştirilen YÖK DİL sınavının hazırlanmasında yabancı dil konusunda yetkinliği bulunan Ankara Üniversitesi akademisyenleri görev aldı. Sınavın uygulamasındaysa organizasyon konusunda başarılı olan ve yılda birçok kez ülke genelinde açıköğretim sınavları düzenleyen Anadolu Üniversitesi görev aldı. YÖK DİL sınavı bu çalışmalarla ilk kez 5  Mart 2017 tarihinde 30 farklı şehir merkezinde tek dil İngilizce olarak tek oturumda gerçekleştirildi. Gelecek senelerdeyse Almanca, Fransızca ve Arapça gibi önem taşıyan dillerin de sınava ekleneceği ve yılda iki oturum yapılacağı düşünülmektedir. YÖK DİL hazırlık seti ve YÖK DİL hazırlık kitapları da piyasada şimdiden yerini almaya başladı.

 

YDS ile eşdeğer olacağı açıklandı

 

Yüksek Öğretim kurulunun bizzat gerçekleştirdiği sınavın ücretiyse 75 TL olarak belirlendi. Lisansüstü eğitim, doktora ve doçentlik sınavına başvuracak adaylar başta olmak üzere, yabancı dil seviyesini tespit etmek isteyenler ve dil yeterliliği puanına ihtiyacı olanlar da katılabilecek. YÖK DİL çalışma kitabı ile sınava hazırlanarak dil yeterliliğinizi geliştirip sınavdan yeterli düzeyde bir puan alabilirsiniz. Sınav başarısıyla alakalı mevzuata göreyse YDS sınavına benzer şekilde doktora başvurusunda 55 puan, Doçentlik başvurusundaysa 65 puan baraj olarak belirlendi. YDS sınavına etkisi olmayan sınavın geçerliliği YDS ile eşdeğer olacak ve adaylar istedikleri sınava ya da iki sınava da girebilecek. Bu sayede yeni bir seçenek oluşturan YÖK ileriki yıllardaysa doktora ve doçentlik başvurusunda istenen yabancı dil yeterliliğinde tamamen kendi sistemini kurarak adaylarının dil seviyesini kendi ölçmeyi hedeflemektedir.

 

 

7 sonuç gösteriliyor